webapp

Blog WEBAPP

Virtual Private Network tuż za rogiem ?

 

 

VPN nie jest to rzecz bez której nie przeżyjemy dnia , lecz moze przyczynić się do poprawy naszego  bezpieczeństwa w sieci, a głównie  jeśli korzystamy z niezabezpieczonych sieci WiFi. Obecnie kluczową walutą  są informacje. I nie mowa o informacjach ale informacji o nas, co lubimy, jakie strony odwiedzamy, czego googlujemy  w sieci itd. O naszej osobie chcą wiedziec  Google, Facebook, a bywa że i  dostawca internetu, który ma pełen wachlarz możliwości. Ma zdolność do monitorowania ruchu sieciowego np. pytania  do serwerów DNS, przez które przechodzi sygnał stron którą odwiedzamy. Jak powszechnie wiadomo z tymi serwisami gdzie logujemy się poprzez  własnego konta nie można się tak łatwo uchronić o tyle swój ruch internetowy możemy prosto ukryć przed dostawcą za pomocą  VPN.

VPN czyli  Virtual Private Network, a wiec wirtualna, prywatna sieć. Usługa ta kreuje coś na wzór  wirtualnej karty sieciowej, która łączy się tylko z siecią naszego dostawcy usługi VPN używając z całkowicie szyfrowanego protokołu. czyli do internetu wychodzimy za pośrednictwem serwerów tego dostawcy, które ukrywają nasze miejsce zamieszkania, prawdziwy adres IP i szereg innych informacji. Cała komunikacja wychodzącą i przychodząca na nasze urządzenie jest szyfrowane i generalnie niemożliwa do podejrzenia.

Użyteczny wymiar dostrzeżemy podczas podróży. Jeśli często przemieszczami się po świecie  i korzystamy z sieci WiFi w hotelach, itd., to pewnie spotkaliście się z sytuacjami, gdy dostęp do niektórych usług jest zablokowany. Korzystając z VPNa nie będziecie w żaden sposób ograniczeni, bo operator widzi tylko jedno połączenie, do jakiegoś wybranego serwera dostawcy usługi, które dodatkowo jest szyfrowane. Na “świat” wychodzicie już z jego serwera, który może znajdować się w innym kraju. A to niesie ze sobą kolejne korzyści.

Pozdrawiam

Arkadiusz  Nagiec

Wróć na górę