webapp

Blog WEBAPP

Smartfon, czyli co?

Każdy z nas go używa. Jest odmieniany przez wszystkie przypadki, ale czym dokładnie smartfon i co odróżnia go od zwykłego telefonu komórkowego?

Smartfon, czyli co?

Smartfon to telefon komórkowy, który pozwala na znacznie więcej, niż tylko wykonywanie połączeń telefonicznych i wysyłanie wiadomości tekstowych. Można na nich przeglądać Internet i uruchamiać takie same programy jak na komputerze. Smartfony używają ekranu dotykowego, aby umożliwić użytkownikom interakcję z nimi. Istnieją tysiące aplikacji na smartfony, w tym gry, programy do użytku osobistego i biznesowe, które wszystkie mogą działać na telefonie. Zdjęcie jest przykładem Apple iPhone’a, jednego z najpopularniejszych obecnie dostępnych smartfonów.

Co może zrobić smartfon?

Smartfony są wyposażone w funkcje i możliwości, dzięki którym są czymś więcej niż telefonem. Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych funkcji smartfona.

  • Nawiązuje i odbiera wiadomości tekstowe
  • Wykonuje, wyświetla i przechowuje zdjęcia i filmy
  • Pozwala przeglądać Internet, a także wysyłać i odbierać wiadomości e-mail
  • Posiada GPS w celu lokalizacji i nawigacji
  • Nagrywa i odtwarzaj audio i muzykę
  • Wyświetla godzinę i datę oraz posiada inne funkcje, takie jak budzik, stoper i minutnik
  • Wyświetla informacje o pogodzie i temperaturze
  • Umożliwia dyktowanie głosowe i robienie notatek
  • Posiada wirtualnego asystenta (Siri, Google Assistant lub Cortana)
  • Posiada narzędzia, takie jak latarka, czytnik e-booków i kalkulator.

Bardziej zaawansowane smartfony są teraz składane, co pozwala im przełączać się między standardowymi rozmiarami ekranu smartfona i tabletu. Na przykład Huawei Mate X może się rozwinąć, zapewniając 8-calowy ekran.

Czy smartfon ma system operacyjny?

Tak. Podobnie jak komputer stacjonarny lub laptop, smartfon ma system operacyjny, taki jak Windows lub macOS. Cztery najbardziej popularne to iOS (stworzony przez Apple), Android (stworzony przez Google), BlackBerry (stworzony przez Research In Motion) i Windows Phone (stworzony przez Microsoft).

Jakiego rodzaju nośnika pamięci używa się w smartfonie?

Smartfony używają pamięci flash do przechowywania aplikacji i danych. Pamięć flash jest zwykle wbudowana w telefon i nie można jej usunąć. Niektóre smartfony mogą również mieć gniazdo karty pamięci flash, często zaprojektowane dla karty SD, umożliwiając użytkownikom korzystanie z pamięci zewnętrznej.

Kiedy został wydany pierwszy smartfon?

Pierwszy nieoficjalny smartfon został opracowany przez IBM w 1992 roku. Było to prototypowe urządzenie z funkcjami podobnymi do PDA, w tym mapami, aktualnościami i notowaniami giełdowymi. Prototyp zaowocował wprowadzeniem ulepszonej wersji na rynek w 1994 roku, zwanej Simon Personal Communicator. To urządzenie było pierwszym oficjalnym smartfonem z funkcjami wysyłania i odbierania wiadomości e-mail, a także zawierało aplikacje takie jak książka adresowa, kalkulator, kalendarz i notatnik.

Wróć na górę