webapp

Blog WEBAPP

Kryptowaluty

Kryptowaluty to cyfrowa odmiana tradycyjnych pieniędzy oparta o wyspecjalizowany algorytm. Ich główną zaletą jest fakt, że nie są zależne od banku i funkcjonują w pełni autonomicznie. Jak działają kryptowaluty i jak można je wykorzystać?

Kryptografia – podstawa kryptowalut

Kryptografia to specjalny typ szyfrowania pozwalający zabezpieczyć zarówno transakcje, jak i wirtualny portfel, w którym przechowujemy swoje kryptowaluty. W przypadku wirtualnej waluty mamy do czynienia z kluczem prywatnym i publicznym, co oznacza, że nasze środki chronione są za pomocą kryptografii asymetrycznej.

Klucz publiczny wykorzystywany jest do odczytywania informacji, np. w momencie, kiedy chcemy przekazać komuś wybrane środki. Wtedy kontrahentowi podajemy klucz bez ryzyka, że dostanie się do naszego portfela.

Z kolei klucz prywatny chroni nasz portfel przed dostępem osób niepowołanych. Porównać go możemy do numeru PIN w naszym banku. W momencie, kiedy podamy go komuś – dana osoba zyska pełny dostęp do naszych środków.

Jak można wykorzystać kryptowaluty?

Pierwszym, podstawowym sposobem wykorzystania kryptowalut, jest dokonywanie płatności. Płacić walutą taką, jak Bitcoin możemy w wielu miejscach na świecie, dlatego zdecydowanie warto ją do tego wykorzystać. Za tym, aby tego dokonać, przemawia fakt, że transakcje płatnicze w kryptowalutach są znacznie bezpieczniejsze w porównaniu do tradycyjnych płatności.

Ponadto kryptowalutami można handlować tak, jak ich tradycyjną odmianą. W sieci dostępne są aktualne kursy w przeliczeniu na dolary amerykańskie lub złotówki, dlatego w łatwy sposób można przeliczyć aktualną wartość danej waluty. Ponadto do dyspozycji mamy również serwisy udostępniające wykresy zmiany kursu, dzięki czemu możliwe jest przewidywanie zmiany ceny.

Wróć na górę