webapp

Blog WEBAPP

Internet of Things (Internet rzeczy)

Internet of Things (IoT), czyli z angielskiego Internet rzeczy lub Internet przedmiotów. Ostatnio to hasło coraz cześciej pojawia się w dyskusji publicznej. Czym jest i o co w tym chodzi?

Definicja

Internet rzeczy to koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej lub sieci komputerowej. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze oraz urządzenia mobilne.

W codziennym życiu

Przejawem Internetu rzeczy na co dzień są np. coraz powszechniejsze hulajnogi elektryczne do wypożyczenia. Dzięki specjalnej aplikacji możemy zidentyfikować konkretny egzemplarz tego pojazdu a następnie skutecznie go wypożyczyć z z niego skorzystać. Innym przykładem użycia tej koncepcji w praktyce, jest inteligentny dom. To budynek naszpikowany nowoczesnymi technologiami — taki jak np. elektronicznie regulowana temperatura pomieszczeń lub ich oświetlenie — które możemy kontrolować za pomocą urządzeń mobilnych, np. smartfona.

Cel

Głównym celem Internetu rzeczy jest wykreowanie inteligentnych przestrzeni, tj. inteligentnych miast, transportu, produktów, budynków, systemów energetycznych, systemów zdrowia czy związanych z życiem codziennym. Konieczna do realizacji tego celu jest odpowiednio opracowana technologia.

Wróć na górę