webapp

Blog WEBAPP

Facebook powoła swoją krypto walutę ?

Libra nowym pomysłem facebooka na rynku kryptowalut !?

Chyba największym i najgłośniejszym wydarzeniem 2019 roku związanym ze światem kryptowalut, było ogłoszenie w czerwcu planów uruchomienia nowej, autorskiej kryptowaluty o nazwie Libra. Jej wejście w życie zapowiadane jest na rok 2020, a same założenia wyglądają dość rewolucyjnie. Czym będzie Libra? Czego się po niej można spodziewać? Kto bierze udział w tym ambitnym przedsięwzięciu?

Świat krypto walut w roku 2019 zdominowała wiadomość o uruchomieniu nowej kryptowaluty Libra. Dość nietypowym faktem w tej kryptowalucie jest znaczenie inicjatora jej powstania, mianowicie Facebooka. Libra będzie zintegrowana z aplikacjami spod skrzydeł fb, tj. WhatsApp czy Messenger. Za dostęp do wirtualnych pieniędzy będzie odpowiadać aplikacja o nazwie Calibri. Przez te dwa komunikatory siła Libry nabiera znaczenia, ponieważ te aplikacje używa ponad 1.5 miliarda ludzi.

Za pomocą komunikatorów będziemy mogli wysłać dowolnej osobie transfe gotówkowy zabezpieczony technologią blockchain w sposób przypominający wysłanie zdjecia i emotikony.

Facebook komunikuj zabezpieczenie waluty o rezerwy dolarowe, co skutkowałoby stabilizacją  jej kursu (co ją odróżnia od tradycyjnych kryptowalut), jak i możliwość dokonywania całkowicie anonimowych przelewów.

Libra ma również umożliwiać możliwość zlecania przelewów pieniężnych w dowolne miejsca świata, z pominięciem wszelkich regulatorów i całego systemu finansowego, również do krajów z niego wyłączonych. Mówi się także o możliwości wypłacania wynagrodzenia w Librze, czy rozliczaniu się z klientami – słowem ma ona zastąpić tradycyjne waluty fiducjarne.

Z tego względu za projektem Libra stoi nie tylko największa sieć społecznościowa, ale również szereg innych podmiotów, między innymi MasterCard, Visa, eBay, Uber, Spotify czy PayU. Wszystko wyglądało bardzo dobrze. Facebook znalazł nić porozumienia z firmami, które mają doświadczenie w finansach i technologii blockchain.

Jednak PayPal po ogłszeniu planów Facebooka związanych z powołaniem firmy Calibri wycofał się z konsorcjum . Visa i Masercard również rozważają wyjście z tej koalicji. Natomiast szef firmy Apple podsumował projekt Libry jako póbę przejęcia władzy nad rynkiem finansów.

Tak więc Libra to ciekawy pomysł jednak obawy co do prania brudnych pieniędzy czy dominacji rynku finansowego są dość uzasadnione. Coż czas pokaże.

Pozdrawiam

Arkadiusz Nagięć

Wróć na górę