webapp

Blog WEBAPP

Elon Musk w defensywie ?

 

Elon Musk przyzwyczaił nas to wzlotów i upadków jego firm i projektów które realizują.

Prawie miesiąc temu temu doszło do eksplozji statku Starship wizjonera-miliarda Elona Muska. Zdarzenie miało miejsce w Teksasie w Boca Chica. Przez to zdarzenie SpaceX postanowiło dokonać radykalnych zmian w strukturach swojej organizacji. Począwszy od zamknięcia ośrodka testowego w Cocoa na Florydzie oraz transportu ogromnych stalowych pierścieni do Los Angeles.

Jak już potwierdziły oficjalne komunikaty nie pojawią się kolejne wersje Mk2 i Mk4 rakiet, których części znajdowały się w Cocoha. Znaczna część personelu została zwolniona, pozostałą część oddelegowano do innych jednostek firmy SpaceX. Jak nieoficjalnie wiadomo, SpaceX planuję budowę wersji Mk3 w odmiennych warunkach niż dotychczasowe. Teraz SpaceX stawia na klasyczne hale produkcyjne które obsługuję doświadczony i profesjonalny personel.

Wszystko wskazuje na to że SpaceX czeka restrukturyzacja ponieważ ostatnie wydarzenia przyniosły firmie wielkie straty. Wszystkie działania w tematyce budowy Starship i SuperHeavy będą skupione wyłącznie w jednostce w Boca Chica. Zakłada się,  że wybuch zbiornika paliwa Starshipa i świadomość, że produkcja głownych elementów rakiet w halach produkcyjnych wymusi znaczne opóźnienia w zaplanowanych projektach. Szacuję się, że pierwszy suborbitalny lot starship nastąpią na koniec przyszłego roku, a więc jak to w wypadku firm Elona, z opóźnieniem. W tym wypadku tylko jednorocznym.

Natomiast pierwszego lotu statku kosmicznego Starship możemy spodziewać się na początku 2021 roku, a rakiety SuperHeavy pod koniec 2021. Lot wokół księżyca obydwu rakiet nastąpić ma w 2023 roku, jednak można zakładać, że czasowy poślizg spowoduje zmiane dat o co najmniej jeden lub dwóch lat. Planowane lądowanie na srebnym globie to 2024 rok.

No coż, jako wielki fan Pana Muska trzymam kciuki za terminowość – której nas oduczył.

Dziękuję i pozdrawiam

Arkadiusz Nagięć

Wróć na górę