webapp

Blog WEBAPP

Czym jest Google Adwords?

Google Adwords to system reklamowy wyświetlający reklamy tekstowe w wynikach wyszukiwania, a także reklamy graficzne w serwisach należących do sieci reklamowej Google. Obecnie to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi marketingowych w sieci, dlatego w tym tekście przybliżymy zasadę jego działania, a także opiszemy, jak je efektywnie wykorzystać.

 

Czym jest Google Adwords?

Jak już wcześniej opisaliśmy, Google Adwords to system reklamowy dostarczany przez Google. Reklamy tekstowe wyświetlane w ramach kampanii pojawiają się w wynikach wyszukiwania jako tzw. płatne wyniki wyszukiwania. Dostrzec je możemy w pierwszych linijkach wyników lub po prawej stronie witryny.

Ponadto do dyspozycji mamy również sieć reklamową, czyli zespół serwisów współpracujących z Google, gdzie wyświetlane są reklamy graficzne najczęściej w postaci bannerów. To jednak płatne wyniki wyszukiwania były pierwsze. Pojawiły się już w rok po uruchomieniu przeglądarki i nadal cieszą się bardzo wysoką popularnością.

 

Co oferuje system Google Adwords?

Panel administracyjny Google Adwords daje nam wiele, różnorodnych możliwości. Na wstępie warto zaznaczyć, że do dyspozycji mamy szeroki zakres ustawień dotyczących kampanii. Możliwe jest nie tylko szczegółowe targetowanie reklamy, ale również dowolne ustawienie jej wyglądu, wyświetlanego tekstu, czy odnośników, jakie będzie zawierać.

Ponadto jako administrator możemy również ustalić, jak będziemy rozliczać się za daną kampanię. Do dyspozycji mamy CPC, CPM, CPV i wszelkie wariacje na ich temat. Szczególnie polecane są systemy CPC i CPV, które oznaczają odpowiednio koszt kliknięcia i koszt obejrzenia filmu. W ich przypadku koszt, jaki ustalimy porównywany jest z kosztami konkurencji i wyświetlana jest reklama, która cechuje się większym budżetem.

 

Czym jest wynik jakości?

Google zawsze dokłada wszelkich starań, aby wyświetlane w ich witrynach reklamy odpowiadały użytkownikom, co oznacza, że administracja i algorytmy zwracają uwagę na jakość stworzonej przez nas kampanii i samej reklamy. W związku z tym możliwe jest zgłoszenie wszelkich nieprawidłowości w wyświetlaniu reklamy, w częstotliwości pojawiania się jej, czy samej treści. Im więcej zgłoszeń otrzyma nasza reklama, tym rzadziej będzie wyświetlać się użytkownikom, a nawet może całkowicie zniknąć z sieci.

Dlatego też warto dbać o jakość kampanii, ponieważ może okazać się, że mimo niskiego kosztu kliknięcia lub wyświetlenia, reklama, którą stworzyliśmy, wyświetla się znacznie wyżej, niż reklama konkurencji.

 

Reklama w sieci wyszukiwania i sieci reklamowej

To podstawowe typy kampanii Adwords. Pierwszy z nich opiera się na wyświetlaniu reklamy w wynikach wyszukiwania na wybrane, zdefiniowane w panelu administracyjnym słowa kluczowe. Co ważne, reklama tego typu zawsze zawiera nagłówek, treść i odnośnik do wybranej strony. Ponadto może zostać rozbudowana o dodatkowe rozszerzenia, a sama reklama może być kierowana również do serwisów partnerskich takich, jak Onet, YouTube, czy Blogger.

Podstawowe zalety reklamy w sieci wyszukiwania to elastyczność, zaawansowane opcje dostosowania reklamy, czy wiele rozszerzeń, które możemy wykorzystać.

Z kolei reklama w sieci reklamowej skupia się wyłącznie na opisanych wcześniej serwisach partnerskich. Na ich łamach wyświetlane są przygotowane przez nas bannery zawierające zarówno wybrany slogan, jak i logo, czy link do naszej podstrony. Co ważne, reklama wyświetla się również w serwisach partnerów w postaci prywatnych witryn, dlatego zasięg kampanii w sieci reklamowej jest niezwykle duży.

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku reklamy w sieci wyszukiwania, tak i w przypadku sieci reklamowej mamy ogromne możliwości personalizacji kampanii. Jako administrator możemy skupić się na wybranych serwisach, danych demograficznych, czy nawet zainteresowaniach i aktywnościach odbiorców reklamy. Możliwości jest mnóstwo, a wszystko to zostało udostępnione, aby jak najlepiej ustawić wyświetlanie naszej reklamy.

Podstawowe zalety kampanii w sieci reklamowej to wcześniej wspomniane możliwości personalizacji, szeroki zasięg (nawet 90% użytkowników Internetu), czy stosunkowo niskie koszty prowadzenia kampanii.

 

 

Wróć na górę