webapp

Blog WEBAPP

CMS – czym jest i jak go wybrać?

Wydawać by się mogło, że zarządzanie stroną internetową wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i pracy. W rzeczywistości jednak proces ten można znacząco uprościć. Dokonuje się tego za pomocą systemu CMS, który staje się swoistym oprogramowaniem witryny, dzięki któremu możliwe jest łatwe wprowadzanie zmian w ramach strony. Czym dokładnie jest system CMS i jak wybrać odpowiedni do naszych potrzeb?

 

System CMS – czym jest?

CMS, czyli inaczej System Zarządzania Treścią, to oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest pełne zarządzanie stroną. Wszelkie zmiany wprowadzamy za pomocą odpowiedniego panelu administracyjnego, co eliminuje konieczność poznania wielu języków programowania. Co również ważne, w panelu możliwe jest nie tylko dodanie, czy edytowanie treści, ale również elementów graficznych.

Należy jednak zaznaczyć, że najlepiej jest, aby dana witryna wykorzystywała system CMS od początku swojego istnienia. W ten sposób eliminujesz konieczność wprowadzenia późniejszych zmian, a także od samego początku możesz w pełni zadbać o swoją stronę internetową.

 

Czym charakteryzuje się CMS?

CMS to przede wszystkim osobne, bardzo często złożone oprogramowanie, które instalujemy na posiadanym serwerze. Składa się z panelu administracyjnego, który służy do wprowadzania zmian. Decydując się na skorzystanie z CMS, nie musisz się jednak obawiać, że obsługa go będzie skomplikowana. Panele administracyjne znacznej większości systemów zostały podzielone na sekcje, co ułatwia poruszanie się w ramach systemu i wprowadzanie poszczególnych zmian.

Ponadto system CMS może charakteryzować się kodem otwartym lub zamkniętym. Jaka jest różnica? CMS z kodem otwartym, czyli Open Source to szeroko dostępne, darmowe oprogramowanie, które możemy wykorzystać w dowolnie wybrany sposób. Pełna dokumentacja techniczna dostępna jest w sieci, dzięki czemu każdy programista poradzi sobie z wprowadzeniem zmian w kodzie lub dodaniem planowanego rozszerzenia funkcjonalności.

Z kolei CMS o kodzie zamkniętym to system tworzony wyłącznie na Twoje potrzeby. Budowany jest z myślą o Twojej stronie internetowej, co daje Ci pewność, że witryna będzie charakteryzowała się wcześniej określonymi funkcjami. Wadą rozwiązania tego typu jest jednak cena. Systemy budowane „na zamówienie” są drogie, jednak zalety, jakie oferują w pełni rekompensują poniesione koszty.

 

Czy warto zdecydować się na CMS?

Naszym zdaniem – tak. System CMS znacząco ułatwia zarządzanie stroną, a także przyspiesza wprowadzenie wszelkich zmian. Ponadto, aby z powodzeniem korzystać z systemu nie jest konieczne posiadanie specjalistycznej wiedzy, wystarczy umiejętność obsługi komputera.

Warto jednak pamiętać, aby budową strony opartej o CMS zajęły się osoby doświadczone. Zarówno instalacja, jak i konfiguracja oprogramowania wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, a każdy błąd może skutkować problemami w funkcjonowaniu witryny, dlatego należy zwrócić na ten fakt uwagę.

 

Jaki CMS wybrać?

Jeżeli dysponujesz odpowiednio wysokim budżetem – dedykowany. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, gdyż oferuje takie funkcje, jakich potrzebujemy w posiadanym projekcie. Z kolei, gdy Twój budżet nie jest zbyt wysoki – zdecyduj się na CMS Open Source, my polecamy WordPress. To bardzo rozbudowany system, który można dodatkowo wzbogacić o zaawansowane, płatne lub darmowe wtyczki.

Wróć na górę