webapp

Blog WEBAPP

Arabia Saudyjska stawia na energie odnawialną ?

Arabia Saudyjska nie przestaję zaskakiwać !

Mimo, że zdążyła przyzwyczaić nas do tworzenia różnych projektów czy inwestycji z rozmachem, jakiego jeszcze nikt na ziemi nie widział.

Teraz znów przechodzą w inny wymiar inwestycji, zarówno pod względem kosztowym jak i mocą elektrowni słonecznej którą zamierzam stworzyć.

W dodatku zaskakuje fakt, że mowa o odnawialnej energii słonecznej !!

Tamtejszy rząd zbiera ogromne fundusze na stworzenie największej, najbardziej futurystycznej i zaawansowanej technologicznie metropolii na Ziemi o nazwie Neom.

Dokładnie w niej powstaną niesamowicie ogromne parki solarne. Niedawno było głośno, o największej tego typu instalacji na świecie, która powstanie w okolicach Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a teraz słyszymy o jeszcze potężniejszej elektrowni słonecznej, przez co ta w Dubaju traci już na aktualności, bo Arabia Saudyjska stworzy aż 300 razy większa inwestycja i 100 razy większa od największej w tej chwili na świecie, czyli Solar Choice Bulli Creek PV Plant w Australii.

Więc jak widzimy, rozmach Saudyjczyków potrafi ciągle zaskakiwać.

Obiekt będzie dysponować mocą około 200 GW. Jego powstanie pochłonie niesamowitą kwotę rzędu  200 miliardów dolarów, a zatrudnienie znajdzie w nim 100 tysięcy ludzi.

Arabia Saudyjska inwestuje jak tylko może w odnawialne źródła energii, a to ze względu na potrzebę uniezależnienia się od ropy naftowej.

W najbliższych latach, oprócz parków solarnych, na Półwyspie Arabskim powstanie kilkanaście elektrowni jądrowych. Plan władz tego kraju jest prosty.

Do roku 2030 ma być tylko na energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Patrząc na Arabów przez pryzmat ich zasobów finansowych i realizowanych z wielkich rozmachem inwestycji, możemy być pewni, że swoje wizje spełnią, i to jeszcze na długo przed wyznaczonym terminem.

Pozdrawiam

Arkadiusz Nagięć

Wróć na górę