webapp

Blog WEBAPP

Aplikacje mobilne — wielkie małe cuda!

Aplikacje mobilne to programy opracowane dla urządzeń przenośnych, takich jak smartfony i tablety. Zamieniają urządzenia mobilne w miniaturowe urządzenia służące różnym funkcjom i zabawie. Niektóre urządzenia są fabrycznie wyposażone w pewne aplikacje mobilne, dzięki uprzejmości ich producentów lub dostawców usług mobilnych, z którymi są powiązani (na przykład T-Mobile), ale o wiele więcej aplikacji jest dostępnych za pośrednictwem tzw. sklepów aplikacji.

 

Funkcje aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne mają wiele celów — od użyteczności, produktywności i nawigacji po rozrywkę, sport, fitness i prawie wszystko inne, co tylko można sobie wyobrazić. Media społecznościowe to jedna z najpopularniejszych dziedzin rozwoju i wdrażania aplikacji mobilnych. W rzeczywistości Facebook był najczęściej używaną aplikacją w 2017 roku na wszystkich platformach.

Wiele podmiotów internetowych ma zarówno witryny mobilne, jak i aplikacje mobilne. Zasadniczo różnica polega na celu: zakres aplikacji jest zwykle mniejszy niż strona mobilna. Oferują one większą interaktywność i przedstawiają bardziej szczegółowe informacje w formacie łatwym i intuicyjnym w użyciu na urządzeniu mobilnym.

Kompatybilność z systemem operacyjnym

Twórca aplikacji mobilnej tworzy aplikację specjalnie dla systemu operacyjnego, w którym będzie działać. Na przykład aplikacje mobilne na iPada są obsługiwane przez system iOS firmy Apple, ale nie system Android firmy Google. Aplikacja Apple nie może działać na telefonie z Androidem i odwrotnie. Często programiści tworzą wersje dla każdego; na przykład aplikacja mobilna w Apple Store może mieć odpowiednik w Google Play.

Wróć na górę